Božena Němcová. Osobnost – dílo – mýtus

Nová výstava v podkroví knihovny, která mapuje naši slavnou spisovatelku z různých úhlů pohledu. Pro veřejnost je otevřená vždy v otevírací době knihovny, nebo po předchozí domluvě.
Božena Němcová. Osobnost – dílo – mýtus

Výstava představuje Němcovou ve vzájemném napětí známých biografických reálií, literárního díla a jeho pozdějšího fungování v české kultuře i ohlasu ve světě. Zaslouží si ještě dnes čtenářskou pozornost Babička, nebo spíše některá méně známá díla? V jaké vztahu k nim stojí spisovatelčiny životní osudy, jak je nedávno připomenul seriál České televize? Lišilo se nějak přijetí Němcové v Česku a jako nejpřekládanější české autorky ve světě? Na podobné otázky hledá výstava odpovědi, především si však klade za cíl nově zpřístupnit Boženu Němcovou jako národní symbol i evropskou autorku dnešním čtenářům.

Výstavu k výročí úmrtí Boženy Němcové připravily Ústav pro českou literaturu a Ústav pro jazyk český Akademie věd ČR, Památník národního písemnictví a Ústav českého jazyka a teorie komunikace FF UK.

K výstavě jsou k dispizici také pracovní listy a její návštěva tak může zpestřit i hodiny výuky českého jazyka.

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.